MEVIOR

Poznaj nasze Kompendium wiedzy >

Co to jest Faktoring?
Do Czego Służy? Czy się Opłaca?

2024-01-15
admin

Faktoring – co to jest? Ta forma finansowania cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to jeden z zewnętrznych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Przed decyzją o podpisaniu umowy faktoringowej warto dokładnie poznać mechanizm działania tego rodzaju usług. Na czym polega faktoring i dlaczego warto z niego skorzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Faktoring – co to jest?

Faktoring – co to jest? Faktoring to forma finansowania, która polega na wykupieniu wierzytelności wobec kontrahentów. Opiera się na umowie cywilnoprawnej (cesji wierzytelności) zawieranej między faktorem (firmą świadczącą usługę) oraz faktorantem (przedsiębiorstwem, które chce zyskać finansowanie). Polega na przejęciu przez faktora nieopłaconych faktur wystawionych przez faktoranta. Dzięki temu należność za towar lub usługę może nawet w 24 godziny pojawić się na Twoim koncie. Finansowanie bieżącej działalności jest przez to znacznie prostsze. Nie trzeba czekać na opłacenie faktury bez kontrahenta.

Jak działa faktoring?

Faktoring – jak to działa? Po dostarczeniu towarów lub usług, firma wystawia faktury swoim klientom. Nie czekając na ich zapłatę, przekazuje te faktury do MEVIOR, który wypłaca firmie znaczną część wartości faktury, umożliwiając firmie szybki dostęp do gotówki. Dzięki faktoringowi, firmy mogą poprawić swoją płynność finansową, skuteczniej zarządzać przepływami pieniężnymi i unikać problemów związanych z opóźnionymi płatnościami. Faktoring nie tylko wspiera codzienne operacje, ale także umożliwia realizację większych inwestycji i dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Usługa faktoringu – kiedy warto z niej skorzystać?

Poznałeś już usługi faktoringowe – co to jest i jak działa. Kiedy warto wykorzystać tę formę finansowania? Faktoring sprawdzi się niemal w każdej firmie. Polega na wykupie należności, więc chętnie korzystają z niego przedsiębiorstwa, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, tak zwanym kredytem kupieckim. Z pomocą faktoringu pieniądze pojawią się na koncie znacznie szybciej. Usługa wykorzystywana jest też w przypadku należności z długim terminem płatności.

Dzięki temu płynność finansowa przedsiębiorstwa zostaje zachowana, a tym samym zmniejsza się ryzyko niewypłacalności czy zatorów pieniężnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które na bieżąco inwestują pieniądze. Z faktoringu może skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która sprzedaje innym swoje produkty lub usługi. Warto przekazywać wierzytelność do firmy faktoringowej, by otrzymać we wcześniejszym terminie zapłatę za świadczone usługi lub sprzedane produkty.

Korzyści z faktoringu dla Twojej firmy

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z firmą faktoringową? W ramach faktoringu można szybko i bezproblemowo uzyskać zapłatę wystawione faktury. Zyskujesz dzięki temu dostęp do środków, które od razu możesz przekazać na zakup niezbędnych materiałów, zapłatę pensji dla pracowników czy inwestycję w rozwój firmy. W zależności od wybranej formy faktoringu nie musisz już martwić się dalszym egzekwowaniem należności. Wśród zalet faktoringu nie można zapominać o poprawie płynności finansowej firmy. Szybsze otrzymanie środków nie powoduje zastojów finansowych.

Po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury możesz przekazać wierzytelność do faktora. Niweluje to ryzyko nieopłacenia należności. Jak widzisz zastosowań faktoringu i zysków, jakie może on przynieść Twojej firmie, jest wiele. Warto z niego skorzystać, by zapewnić działalności lepszą płynność finansową, zwiększyć pewność wypłacalności czy pozyskać środki na inwestycje. Do skorzystania z faktoringu ma prawo niemal każda firma. Możesz wykorzystać to właśnie w Twoim przedsiębiorstwie.

Dla kogo faktoring będzie odpowiednią opcją?

Wiesz już, że istnieje coś takiego jak faktoring i co to oznacza dla Twojego przedsiębiorstwa. Z faktoringu mogą korzystać duże firmy, jak i mniejsze działalności. W zależności od potrzeb, ilości lub kwoty nieopłaconych przez kontrahentów należności może być to duży bonus finansowy dla firmy. Faktoring jest usługą niezwykle elastyczną, która sprawdzi się w wielu różnych branżach. Szczególnie chętnie korzystają z niej:

  • właściciele firm transportowych,
  • freelancerzy,
  • osoby prowadzące jednoosobową
działalność gospodarczą,
  • składy budowalne,
  • firmy handlowe,
  • rolnicy,
  • przedsiębiorstwa produkcyjne.

 

Przedmiotem faktoringu są nieprzeterminowane należności, dlatego niemal każda branża, która wytwarza towary lub usługi zyska na skorzystaniu z tej formy finansowania.

Czy faktoring to kredyt?

Zastanawiasz się, czy faktoring, a kredyt to tożsame pojęcia? Nie. Są to dwie różne usługi finansowe. W przypadku faktoringu nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową tak, jak ma to miejsce przy składaniu wniosku o kredyt. Dodatkowo nie trzeba spłacać rat ani wpłacać kapitału własnego. Działanie faktoringu polega na przekazaniu wierzytelności do faktora i otrzymaniu za nie gotówki. Jest to jednorazowa usługa. Faktoring nie jest więc kredytem.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy faktoring jest skomplikowany. Pomimo że może wydawać się skomplikowany na pierwszy rzut oka, jest w rzeczywistości prostym i przejrzystym procesem, szczególnie gdy korzystasz z usług doświadczonego partnera, takiego jak MEVIOR. Podstawowa zasada faktoringu polega na zamianie nieopłaconych faktur na natychmiastową gotówkę, co pomaga firmom utrzymać płynność finansową.

Czy faktoring jest bezpieczny? Faktoring jest uważany za bezpieczną formę finansowania, zwłaszcza gdy korzysta się z usług renomowanych firm, takich jak MEVIOR. Przede wszystkim, faktoring zapewnia firmom natychmiastowy dostęp do gotówki, co poprawia płynność finansową i pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. Firmy mogą uniknąć problemów związanych z opóźnionymi płatnościami od swoich klientów. Faktorzy przeprowadzają szczegółową ocenę kredytową klientów, co minimalizuje ryzyko niewypłacalności. Umowy faktoringowe są zazwyczaj transparentne i jasno określają warunki współpracy, co zapewnia przejrzystość i zrozumienie obowiązków obu stron.

Mevior– usługi finansowe dla przedsiębiorców

Po zapoznaniu się z naszym artykułem na pewno wiesz już, co to jest faktoring i że warto skorzystać z tej formy. Jeśli interesuje Cię takie finansowanie, wybierz rzetelną instytucję, taką jak MEVIOR Spółka z o.o. Proponowany przez nas faktoring online pomoże Ci w przejściowych problemach w Twojej firmie oraz zapewni spłatę należności. Doradcy i specjaliści MEVIOR wybiorą dla Ciebie najkorzystniejszy typ faktoringu i przeprowadzą przez cały proces. Dostępny jest między innymi:

Oferujemy nie tylko faktoring, ale również korzystne pożyczki online. Dostępna jest między innymi pożyczka gotówkowa dla osób prywatnych. Proponujemy też pożyczki dla firm czy pożyczki dla rolników. Stawiamy na odpowiedzialne pożyczanie, które gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Pomożemy Ci w przejściowych problemach finansowych w życiu prywatnym lub działalności. Skontaktuj się już teraz z naszymi doradcami i poznaj szczegóły oferty.

Pozostałe nasze tematy

Faktoring a Pożyczka – Które Finansowanie Wybrać dla Twojej Firmy?

Postępowanie egzekucyjne, odsetki karne i upomnienia, wpisanie do rejestru. Zadłużenie w ZUS może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak sprawdzić, czy zalegamy z płatnościami? Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić składek na czas?

Zadłużenie w ZUS – sprawdź, jak uniknąć przykrych konsekwencji

Postępowanie egzekucyjne, odsetki karne i upomnienia, wpisanie do rejestru. Zadłużenie w ZUS może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak sprawdzić, czy zalegamy z płatnościami? Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić składek na czas?

Źródła finansowania przedsiębiorstw

Twoja firma zmaga się z przejściowymi problemami finansowymi? Wykorzystaj źródła finansowania przedsiębiorstw, które pozwolą Ci odzyskać panowanie nad budżetem. Wiele działalności, niezależne od rodzaju oferowanych usług czy produktów, zmaga się z brakiem środków pieniężnych. Prowadzenie firmy wiąże się przecież z ogromnymi kosztami, a chcąc prężnie się rozwijać, należy ciągle inwestować, by proponować klientom nowoczesne rozwiązania i usługi.