MEVIOR

Poznaj nasze Kompendium wiedzy >

Źródła finansowania przedsiębiorstw

2024-01-15
admin

Twoja firma zmaga się z przejściowymi problemami finansowymi? Wykorzystaj źródła finansowania przedsiębiorstw, które pozwolą Ci odzyskać panowanie nad budżetem. Wiele działalności, niezależne od rodzaju oferowanych usług czy produktów, zmaga się z brakiem środków pieniężnych. Prowadzenie firmy wiąże się przecież z ogromnymi kosztami, a chcąc prężnie się rozwijać, należy ciągle inwestować, by proponować klientom nowoczesne rozwiązania i usługi.

Jakie wyróżniamy źródła finansowania przedsiębiorstw?

Istnieją różne formy finansowania przedsiębiorstw. Korzystając z dostępnych możliwości, można rozwinąć swój biznes, by stał się bardziej opłacalny lub wykorzystać dostępne środki na pokrycie zobowiązań w czasie przejściowych problemów finansowych. Podstawowy podział wyróżnia wewnętrzne oraz zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa. Kryteria te pozwalają na określenie, skąd pochodzą dane środki.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa

Wewnętrzne źródła finansowania firmy to pozyskiwanie środków z kapitału własnego. Zaliczają się do niego między innymi:

  • wkład własny – środki, które umożliwiają rozpoczęcie prowadzenia działalności,
  • zysk netto – koszty prowadzenia firmy odjęte od jej przychodu,
  • amortyzacja – zmniejszenie wartości środków trwałych (budynków, sprzętu komputerowego, środków transportu), wskutek ich użytkowania,
  • wpływy ze sprzedaży aktywów – przychód, jaki osiąga firma dzięki sprzedaży swojego majątku np. samochodów czy sprzętu.

 

Korzystanie z wewnętrznych źródeł finansowania daje przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Brak udziału kapitału obcego nie zawsze jednak jest możliwy. Nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw opierają się na zewnętrznych wpływach, jakie firma może pozyskać od instytucji finansowych.

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw to sprawdzony sposób na pozyskanie środków na rozwój działalności. W szybki sposób firma wchodzi w posiadanie funduszy na rozbudowę budynków, zakup maszyn czy samochodów. Jednak z tego źródła finansowania przedsiębiorstwa warto skorzystać
też w momencie przejściowych problemów finansowych. Kontrahent zalegający z zapłaceniem faktury, brak środków na wypłatę pensji dla pracowników czy nagłe, nieprzewidziane wydatki, które nadwyrężyły budżet firmy to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skłonić przedsiębiorcę do skorzystania z zewnętrznego źródła finansowania. W przypadku tej formy pozyskiwania funduszy dostępnych jest kilka
produktów finansowych.

Kredyt bankowy

To jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie finansowania. Pamiętaj jednak, że rzetelne banki przeprowadzają analizę zdolności kredytowej oraz wymagają przedstawienia udokumentowanego dochodu. Po podpisaniu umowy i przekazaniu środków finansowych należy również terminowo spłacać raty. W przeciwnym razie bank może zająć majątek firmy. Jeśli zdecydujesz się na tę formę, wybierz uczciwą i pewną instytucję finansową, która udzieli Ci pożyczki. Podpisywanie niepewnych umów, w niesprawdzonych firmach może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W biznesie trzeba podejmować odpowiedzialne, przemyślane decyzje, dlatego ostrożnie wybieraj instytucję, z której finansowania skorzystasz.

Dofinansowanie

Dofinansowanie można pozyskać z różnych organizacji oraz instytucji, a nawet Unii Europejskiej. Aby jednak otrzymać środki, należy spełnić szereg warunków określonych szczegółowo w regulaminach konkretnych dotacji. Nigdy nie ma też pewności, że fundusze zostaną przyznane, jednak trzeba pamiętać, że żadna forma nie daje całkowitej pewności, że Twoja firma otrzyma finansowanie. Dofinansowania i dotacje to źródła finansowania głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Warto
szukać firm czy instytucji, które proponują tę formę, sprawdzać zasady i warunki, a następnie próbować pozyskać środki.

Faktoring

Faktoring, a dokładnie faktoring wierzytelnościowy, to stosunkowo nowe źródło finansowania przedsiębiorstw. Wciąż budzi obawy wielu przedsiębiorców, ale jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozyskanie funduszy. Na czym polega faktoring? Jest to sprzedaż nieprzeterminowanych faktur za gotówkę. Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, a chciałbyś od razu otrzymać gotówkę, wystarczy skontaktować się z firmą oferującą Faktoring, dokonać wszelkich formalności, a następnie czekać na przelew środków. Podobnie jak w przypadku kredytów, tak i tutaj, należy korzystać tylko z rzetelnych instytucji finansowych.

Leasing

Ta forma finansowania wciąż jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Polega na korzystaniu ze środka trwałego (najczęściej samochodu lub maszyn) należącego do firmy leasingowej. W tym czasie firma płaci raty za sprzęt, a po skończonym okresie umowy otrzymuje możliwość wykupienia danego środka trwałego. Leasing jest doceniany ze względu na łatwość zawarcia umowy i nieskomplikowane
procedury. Pozwala na korzystanie z potrzebnego sprzętu bez konieczności jego kupowania.

Inne źródła finansowania przedsiębiorstw

Mniej popularne źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw to między innymi:

  • emisja akcji, której mogą dokonywać jedynie spółki akcyjne,
  • obligacje, czyli wypuszczanie na rynek papierów wartościowych, które następnie można odkupić od nabywcy,
  • crowdfunding, stosunkowo nowy rodzaj finansowania polegający na pozyskiwaniu niewielkich kwot od wielu inwestorów zainteresowanych działalnością firmy,
  • pożyczka leasingowa, która działa podobnie jak leasing, jednak po skończonym okresie kredytowania nie ma możliwości wykupu samochodu,
  • pomoc inwestorów, którym spodoba się Twój pomysł na biznes.

 

Finansowanie przedsiębiorstw z pomocą środków zewnętrznych może być szansą dla Twojego biznesu na zwiększenie zysków. Wybieraj tylko bezpieczne i sprawdzone instytucje finansowe! Niezależnie od wybranego źródła finansowania pamiętaj, że podpisując umowę, godzisz się w pełni na jej warunki. Pozyskanie funduszy dla Twojego przedsiębiorstwa to poważna decyzja, która niesie za sobą określone konsekwencje. Dlatego wybieraj tylko rzetelne instytucje finansowe, które nie ukrywają warunków umowy, a zapisy w niej zawarte są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Stawiaj na doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w uzyskaniu konkretnego źródła finansowania.

Dlaczego warto skorzystać z usług Mevior?

W Mevior stawiamy na odpowiedzialne pożyczanie, dopasowane do Twojego biznesu. Stawiamy na jasną, przejrzystą komunikację bez ukrytych zapisów. Wyróżniają nas konkurencyjne warunki oraz otwartość na klienta. Pomożemy rozwiązać problemy finansowe Twojej firmy, oferując między innymi faktoring, pożyczkę dla przedsiębiorcy czy konsolidacje zadłużenia.

Proponujemy również między innymi:
pożyczki online,
pożyczki dla firm,
pożyczki dla rolników,
pożyczki dla wolnych zawodów.

Pozostałe nasze tematy

Faktoring a Pożyczka – Które Finansowanie Wybrać dla Twojej Firmy?

Postępowanie egzekucyjne, odsetki karne i upomnienia, wpisanie do rejestru. Zadłużenie w ZUS może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak sprawdzić, czy zalegamy z płatnościami? Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić składek na czas?

Zadłużenie w ZUS – sprawdź, jak uniknąć przykrych konsekwencji

Postępowanie egzekucyjne, odsetki karne i upomnienia, wpisanie do rejestru. Zadłużenie w ZUS może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak sprawdzić, czy zalegamy z płatnościami? Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić składek na czas?

Co to jest Faktoring?
Do Czego Służy? Czy się Opłaca?

Faktoring cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to jeden z zewnętrznych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Przed decyzją o podpisaniu umowy faktoringowej warto dokładnie poznać mechanizm działania tego rodzaju usług. Na czym polega faktoring i dlaczego warto z niego skorzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.